Aziz Mahmut Hüdayi Mh. Halk Cad. No:4 Kat:4 D:5 Üsküdar/İSTANBUL
lihkabuskudar@gmail.com
0 (216) 342 98 00

VATANDAŞ BİLGİLENDİRME


  LİHKAB Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Büroları 5368 Sayılı Kanuna göre kurulmuştur. Yine aynı kanuna göre çalışmalarına devam etmektedirler.
  LİHKABDER lisanslı mühendislerin kurduğu bir dernektir. Lisanslı mühendislik mesleğinin gelişmesi, tanınması amaçlarıyla faaliyetlerine devam etmektedir.
  LİHKAB büroları kadastro işlemleri yapmaktadırlar. Kadastro işlemleri temel olarak; tapu planlarına göre arazide sınırların işaretlenmesi ve arazideki değişikliklerin tapu planlarına işlenmesidir. Basit olarak ifade edilen bu tanımda; arsa ve arazilerin köşelerinin belirlenmesi, yapılan binaların plana işlenerek dairelere ayrı tapu verilmesi gibi detaylı süreçler söz konusudur.
  Vatandaşların taşınmazlarıyla ilişkili temel ihtiyaçların çözümlenmesinde yerel LİHKAB bürosuna giderek bilgi almaları mümkündür. Bu bürolar mesai saatleri içerisinde açıktır. İşlemleri resmi sözleşmeye dayalı olarak başlatırlar, yarı kamu kuruluşudurlar.
  LİHKAB bürolarının denetimi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Hizmet ücretleri Genel Müdürlüğün belirlediği ücret tarifesine göredir.
  Lisanslı mühendisler yaptıkları işe özgü yemin ederek işe başlarlar. Büro mekan, personel, donanım, yazılım kaynaklarıyla saygın hizmet üretmek zorundadırlar.
  Büroların adreslerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün İnternet Sitesinden ulaşabilirsiniz.

Online Başvuru Yapın


İnternet üzerinden işlem bilgilerinizi girerek kısa ve hızlı bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.


Başvuru Yap!