Aziz Mahmut Hüdayi Mh. Halk Cad. No:4 Kat:4 D:5 Üsküdar/İSTANBUL
lihkabuskudar@gmail.com
0 (216) 342 98 00

CİNS DEĞİŞİKLİĞİ


  Bir taşınmaz malın cinsinin, yapısız iken yapılı hale gelmesi veya yapılı iken yapısız hale gelmesi; bağ, bahçe, tarla vb. iken arsa veya arazi iken, bağ bahçe vb. duruma dönüştürmek için paftasında ve tapu sicilinde yapılan işlemdir.

   

  İSTENEN BELGELER:

  1. TAŞINMAZ MAL MALİKİNİN KİMLİĞİ YA DA VEKİLİNİN VEKÂLETNAME ÖRNEĞİ VE KİMLİĞİ,
  2. TAŞINMAZ MAL MALİKİNİN TEMSİLCİSİ VASİ VEYA KAYYIM İSE MAHKEME KARARI VE KİMLİĞİ, VELİ İSE AİLE NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ VE KİMLİĞİ.
  3. TALEP SAHİBİ ŞİRKET, VAKIF, DERNEK VEYA KOOPERATİF TEMSİLCİSİ İSE, İŞİ YAPILMASI İÇİN YETKİ VERİLDİĞİNİ AÇIKÇA BELİRTEN YETKİ BELGESİ VE İMZA SİRKÜLERİ İLE TEMSİLCİNİN KİMLİĞİ,
  4. TAŞINMAZ MALIN SAHİBİ ÖLMÜŞ İSE TALEPTE BULUNANLARIN MİRASÇI OLDUKLARINI GÖSTERİR VERASET BELGESİ VEYA VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ VE KİMLİĞİ, (MİRASÇILARIN İLGİLİ TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNDEN KENDİ ADLARINA İNTİKAL İŞLEMİNİ YAPTIRMIŞ OLMALARI GEREKİR.)
  5. YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VEYA YAPI KULLANMA İZNİ ALMAYA UYGUN OLDUĞUNA DAİR İLGİLİ KURUMDAN ALINAN YAZI, (TAPU PLANLARI TÜZÜĞÜNÜN YAYIN TARİHİNDEN SONRA YAPILAN BİNALARIN CİNS DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİNDE TÜZÜK GEREĞİ OLARAK YAZI EKİNDE VEYA YAPI KULLANMA İZNİNE EK OLARAK VAZİYET PLANI VE BAĞIMSIZ BÖLÜM PLANI İSTENİR.)
  6. BELEDİYE VE MÜCAVİR ALANLAR DIŞINDA SADECE KÖY NÜFUSUNA KAYITLI VE KÖYDE SÜREKLİ OTURANLARIN KÖY YERLEŞİK ALANLARI VE CİVARINDA VE MEZRALARDA KONUT, HAYVANCILIK VEYA TARIMSAL AMAÇLI YAPTIKLARI YAPILARA İLİŞKİN CİNS DEĞİŞİKLİĞİ TALEPLERİNDE, İNŞA EDİLEN YAPININ FEN VE SAĞLIK KURALLARINA UYGUN OLDUĞUNA DAİR VALİLİK GÖRÜŞÜ VE YAPININ BULUNDUĞU KÖY MUHTARLIĞINDAN İZİN YAZISI ARANIR. ANCAK BU ŞARTLARI TAŞIYAN VE YAPININ TAMAMLANDIĞI TARİHTEN SONRA BELEDİYE OLAN YERLERDE BELEDİYENİN, YAPININ YAPIM YILINI, FEN VE SAĞLIK KURALLARINA UYGUNLUĞUNU VE BELEDİYENİN KURULUŞ TARİHİNİ BELİRTEN YAZISINA İSTİNADEN İŞLEM YAPILIR,
  7. YUKARIDAKİ FIKRADA SAYILANLAR DIŞINDA KALAN YAPILAR İLE KÖY NÜFUSUNA KAYITLI OLMAYAN, KÖYDE SÜREKLİ OTURMAYANLAR VE KÖY NÜFUSUNA KAYITLI OLMAKLA BİRLİKTE KÖYDE SÜREKLİ OTURMAYANLAR TARAFINDAN YAPILACAK TÜM YAPILAR VALİLİKLERCE DÜZENLENEN YAPI RUHSATI VE YAPI KULLANMA İZNİNE TABİDİR.

Online Başvuru Yapın


İnternet üzerinden işlem bilgilerinizi girerek kısa ve hızlı bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.


Başvuru Yap!